Spółka Cywilna "ARDEN" Bogdan Zerek & Jolanta Jakima-Zerek
35-605 Rzeszów ul. Bławatkowa 35, tel. (017) 85-74-197, tel. kom. 663 446 166
"Program szkolenia szachistów na kandydata na mistrza" część II - B. Zerek        cena 45 zł
Książka wydana przez S.C. "ARDEN".
 

Program szkolenia szachistów na kandydata na mistrza, część II       Drodzy czytelnicy, macie przed sobą II część "Programu szkolenia szachistów na kandydata na mistrza". Zgodnie z zapowiedzią poruszam w niej zagadnienia dotyczące szachowej strategii. Oczywiście, strategia nierozerwalnie łączy się z taktyką i ta też będzie się przewijała we wszystkich pozostałych częściach książki. Zresztą, taktyka występuje w każdej fazie partii szachowej, ale nie będą kładł na nią specjalnego nacisku.
      W niniejszej pracy poruszyłem takie zagadnienia gry środkowej jak: analiza pozycji, plan gry w szachach, szturm pionowy w centrum, otwarte linie, szachowa placówka, gra po polach i gońce różnopolowe. Tylko siedem i aż siedem. Każdy z tych tematów starałem się przedstawić w miarę wyczerpująco i tak powstała II część. Do opracowania i przedstawienia zostało wiele problemów z gry środkowej, na przykład: atak na nieroszowanego króla, atak na króla przy jednostronnych i różnostronnych roszadach, atak w centrum i na hetmańskim skrzydle, atak na dwóch skrzydłach, przewaga przestrzeni, pozycyjna ofiara piona, gra na nieidentycznym materiale, wymiana, intuicja, profilaktyka, blokada, równe pozycje, minimalna przewaga i jej realizacja, obrona, przejście do końcówki, dwa gońce, gońce jednopolowe, goniec przeciw skoczkowi, obrona, struktura pionowa 4/3 i 3/2, proste pozycje (wielofigurowe bez hetmanów), typowe pozycje itp. Naliczyłem 21 tematów, a to na pewno nie wszystkie. Nie można pominąć żadnego. Każdy jest ważny, ale przecież nie napiszę książki o "całych szachach" - nawet Mark Dworecki w swojej "Szkole przyszłych mistrzów" poruszył tylko wybrane zagadnienia z dziedziny szachów. Spróbuję jakoś wybrnąć z tego "ślepego zaułku", ale przypuszczam, że problemów strategii w grze środkowej nie zamknę w II i III części "Programu szkolenia szachistów na kandydata na mistrza". Zobaczę jak to się zakończy, sam jestem ciekaw. Może będzie więcej części, nie wiem ile - nie chcę Państwa "straszyć", ale uważam, że gdy tak się stanie (oczywiście nie chodzi o "straszenie"), to tylko skorzystają na tym szachiści.
      II część książki, tak jak I, jest wzorowana na układach programów szkolenia szachistów na I i II kategorię W. Goleniszczewa i w pewnym sensie jest dalszym ciągiem tych programów - zakładam, że uczący się posiada przedstawioną w nich wiedzę. Nie zawiera materiałów związanych z nauką debiutów, chociaż niektóre lekcje będą zahaczały o tę dziedzinę. Uważam i to nie jest tylko moja opinia (Mark Dworecki, jeden z najlepszych trenerów świata, też jest tego samego zdania), że problem nauki debiutów jest indywidualny sprawą zawodnika i jego trenera i żadne uogólnienie oraz grupowe przygotowanie debiutowe nie jest wskazane.
      Książkę można przerabiać samemu, ale najlepsze efekty uzyska się w zespołach 2-4(6)osobowych.
      Mam nadzieję, że ta praca pomoże w zrozumieniu szachów, umożliwi i ułatwi osiągnięcie tytułu kandydata na szachowego mistrza i otworzy furtkę do krainy profesjonalnych szachów.
      Książka przeznaczona jest dla wszystkich szachistów I kategorii, dla kandydatów na mistrza (dobrze jest znać zakres wiedzy, który powinien posiadać kandydat) i dla mistrzów, których szachowa wiedza sprowadza się do głębokiej znajomości debiutowych wariantów i wysokiego poziomu taktyki (osobiście znam takich), a słabej orientacji w szachowej strategii i końcówkach. Może ją też przerobić każdy miłośnik szachów i na pewno znajdzie w niej wiele interesujących informacji..
      Na zakończenie chciałbym dodać, że przed rozpoczęciem studiowania tej książki wskazane jest przerobienie "Programów szkolenia szachistów na II i I kategorię" W. Goleniszczewa i części I "Programu szkolenia szachistów na kandydata na mistrza". Na pewno to nikomu nie zaszkodzi, a wręcz odwrotnie. Mistrz świata Michaił Tal czasami przeglądał te programy (mam na myśli prace W. Goleniszczewa) twierdząc, że korzystne jest przypominanie sobie prostych rzeczy.

Poprzednia książka Spis treści Formularz zamówienia Następna książka