Spółka Cywilna "ARDEN" Bogdan Zerek & Jolanta Jakima-Zerek
35-605 Rzeszów ul. Bławatkowa 35, tel. (017) 85-74-197, tel. kom. 663 446 166
"Gra środkowa. Plan" - Piotr Romanowski - wersja elektroniczna na płycie CD-ROM        pozycja niedostępna
Tłumaczył i opracował Bogdan Zerek.
Książka wydana przez S.C. "ARDEN".
 

      Zainteresowanie społeczności szachowej książką "Gra środkowa. Plan" Piotra Romanowskiego jest dość duże, jednak nie pozwala nam poważnie myśleć o jej wznowieniu w tradycyjnej formie. Pragnąc jednakże spełnić oczekiwania naszych czytelników zdecydowaliśmy się na wydanie książki tej w wersji elektronicznej. Płyta CD zawierająca nową, poprawioną, wersję w formacie PDF, jest już dostępna w naszym wydawnictwie. Jej cena wynosi 15 zł + koszty wysyłki. Zachęcamy do zamawiania tej książki wraz z inną publikacją, gdyż wtedy nie ponoszą Państwo dodatkowych kosztów związanych z wysyłką. W przypadku zamówienia jedynie pojedynczej płyty CD koszt ten wynosi 3 zł przy płatności przelewem na nasze konto i 9 zł przy zaliczeniu pocztowym.

      Poniżej opis książki:

      Piotr Romanowski był pierwszym rosyjskim trenerem szachowym traktującym szachy jako dziedzinę nauki. Starał się ustalić prawa rządzące praktyczną grą i wypracował, jako pierwszy, metody treningowe w szachach oraz zwrócił uwagę na psychologię gry szachowej. Współpracował z wieloma wybitnymi szachistami - Kotowem, Botwinnikiem, Smysłowem, Bronsteinem, Keresem.
      Książkę "Gra środkowa. Plan" można porównać, pod pewnym względem, do książki Marka Dworeckiego "Gra pozycyjna" (4 część cyklu "Szkoła przyszłych mistrzów"). Co prawda porusza ona trochę inne zagadnienia, trudno się jednak oprzeć wrażeniu, że Dworecki pisząc swoją książkę dobrze znał pracę Romanowskiego.
      "Gra środkowa. Plan", jest pierwszym podręcznikiem strategii szachowej wydanym w języku polskim. (Tak, tak proszę Państwa - bo czy można uważać za podręcznik szachowej strategii książki: "Przy szachownicy" - Czarneckiego lub 4-5  tom "Szachów" - Mirosławy Litmanowicz).
      Porusza ona i tłumaczy między innymi takie zagadnienia jak:

 • harmonia i estetyka ustawienia figur
 • manewrowanie i inicjatywa
 • planowanie w grze szachowej
 • centrum i rola pionów w grze szachowej
 • pionowa falanga
 • klin pionowy i sposoby walki z nim
 • walka ciężkich figur (H+W przeciwko H+W)
 •       Uczy rozgrywania typowych pozycji z gry środkowej i logicznego prowadzenia partii szachowej.
        Książka ta przeznaczona jest dla szachistów o pewnej kulturze szachowej, ale może być też interesująca dla każdego zajmującego się problemami gry szachowej.

  Poprzednia książka Spis treści Formularz zamówienia Następna książka