Spółka Cywilna "ARDEN" Bogdan Zerek & Jolanta Jakima-Zerek
35-605 Rzeszów ul. Bławatkowa 35, tel. (017) 85-74-197, tel. kom. 663 446 166
"Obrona francuska" - M. Szereszewski        cena 35 zł
Książka wydana przez S.C. "ARDEN".
 

Obrona francuska      "Obrona Francuska" jest kolejną książką Michaiła Szereszewskiego, która zajmuje się debiutami połączonymi z grą środkową i końcówką.
     W książce tej omówiono warianty i systemy obrony francuskiej: wariant wymienny, system Nimzowitscha, system Winawera-Nimzowitscha, system klasyczny, system Mac Cutcheona, wariant Tarrascha, system Rubinsteina. Przedstawiono plany i schematy gry w tych wariantach i systemach. Autor zwrócił szczególną uwagę na związek debiutu z grą środkową i końcówką, która wynika z dwóch pierwszych części partii szachowej. Zdefiniował typowe końcówki powstające w obronie francuskiej i pokazał oraz wyjaśnił sposoby ich rozgrywania. Z dużym zaangażowaniem i znawstwem potraktował debiut w obronie francuskiej - określił które warianty są perspektywiczne, a które trudne do gry i wytłumaczył dlaczego. Całościowe spojrzenie na szachową partię pozwoliło Szereszewskiemu na uszeregowanie końcówek powstających w poszczególnych systemach, określenie ich wartości i przydatności do gry i następnie wyeliminowanie tych debiutowych wariantów, które prowadzą do złych końcówek. Ten sposób spojrzenia na szachową partię jest absolutnie nowatorski - przecież każdy szachista chciałby rozumieć swoją grę, a nie uczyć się na pamięć debiutów.
     Jest wiele książek debiutowych, ale przedstawione w nich warianty kończą się zwykle określeniami: białe stoją lepiej, czarne stoją lepiej, z grą w centrum, z atakiem na skrzydle królewskim lub hetmańskim, z inicjatywą i tym podobne. Na ogół nic z nich nie wynika, a szachista nie wie i nie rozumie jak grać dalej, robi przypadkowe ruchy i rezultaty partii są trudne do przewidzenia. Bardzo często zdarza się tak, że kończy się znajomość wariantu i zawodnik "samodzielnie" robi posunięcia, które są przegrywające. Książka Michaiła Szereszewskiego jest inna - pozwoli szachiście na rozumienie tego co gra, uniknięcie wspomnianych błędów. Z wielką satysfakcją tłumaczyłem ją i opracowałem.
     "Obrona Francuska" przeznaczona jest dla szachistów od II kategorii i dla trenerów szachowych.

          Bogdan Zerek
     trener szachowy klasy mistrzowskiej

Poprzednia książka Spis treści Formularz zamówienia Następna książka