Spółka Cywilna "ARDEN" Bogdan Zerek & Jolanta Jakima-Zerek
35-605 Rzeszów ul. Bławatkowa 35, tel. (017) 85-74-197, tel. kom. 663 446 166
"Nauka gry w szachy dla zaawansowanych"  Część III - Bogdan Zerek        cena 40 zł
Opracowanie na podstawie książki A. Kotowa "Szachowy dorobek Alechina".
Książka wydana przez S.C. "ARDEN".
 

Nauka gry w szachy dla zaawansowanych, część III      Część III "Nauki gry w szachy dla zaawansowanych" jest dalszym ciągiem rozważań problemów gry środkowej.
      Gra środkowa jest najmniej zbadaną i najbardziej skomplikowaną częścią partii szachowej, dlatego poświęciłem jej dwie części (II i III) niniejszej książki. Mimo obszerności przedstawionego materiału nie uwzględniłem wielu zagadnień gry środkowej. Zamierzam przedstawić je w innych pracach dotyczących tego tematu.
      Jednak część II i III zawiera cały, z pewnego punktu widzenia, obraz gry środkowej. Jest to spojrzenie na grę środkową przez pryzmat strategii szachowej, praktycznej walki i działań psychologicznych związanych nie tylko z szachami.
      Część III "Nauki gry w szachy dla zaawansowanych" przedstawia atak (ale nie na króla) i między innymi obronę.
      Chciałbym poświęcić chwilę uwagi obronie. Jest ona na ogół traktowana jak rzecz wstydliwa i szachiści niechętnie przeznaczają jej swój czas. Zresztą jest niewiele opracowań poruszających to zagadnienie. Jakkolwiek w części III potraktowałem ten temat ze szczególną uwagą (przedstawiłem 38 partii Alechina), nie wyczerpałem go. Z rozdziału Sztuka Obrony można dowiedzieć się jak bardzo ważna i trudna jest obrona i dlaczego powinniśmy poświęcić jej nie mniej czasu niż nauce ataku. Warto zapamiętać, że o klasie szachisty świadczy także umiejętność obrony.
      Zajmując się grą środkową nie można pominąć zagadnień związanych z realizacją przewagi materialnej i manewrowania. Poświęciłem im osobne rozdziały. Przy realizacji przewagi materialnej nie rozpatruję przypadków z przewagą figury, ponieważ w takich pozycjach przeciwnicy Alechina poddawali się. Mówię o tych partiach, w których Alechin miał przewagę piona. "Najtrudniej jest wygrać pozycje wygrane" - ten aforyzm Emanuela Laskera najlepiej oddaje istotę realizacji materialnej przewagi.
      Manewrowanie kończy naszą podróż po grze środkowej, którą mógłbym zatytułować: "Od Kombinacji (Rozdział IV Część I) do Manewrowej Walki (Rozdział V Część III)" - nauka gry środkowej oparta na 235 partiach Alechina.
      Jeżeli ktoś przebrnął przez dwie części niniejszej książki, to zapraszam do części III, która jest nie mniej interesująca.
      Poniższą książkę "Nauka gry w szachy dla zaawansowanych" część III, polecam wszystkim szachistom od III kategorii do kandydata włącznie, a także miłośnikom tej pięknej, królewskiej gry.

Poprzednia książka Spis treści Formularz zamówienia Następna książka