Spółka Cywilna "ARDEN" Bogdan Zerek & Jolanta Jakima-Zerek
35-605 Rzeszów ul. Bławatkowa 35, tel. (017) 85-74-197, tel. kom. 663 446 166
"Partia hiszpańska" - M. Szereszewski        cena 35 zł
Książka wydana przez S.C. "ARDEN".
 

Partia hiszpańska      "Partia Hiszpańska" - następna książka Michaiła Szereszewskiego jest kontynuacją serii: "Obrona Sycylijska", "Obrona Francuska" i "Debiuty Półotwarte". W "Partii Hiszpańskiej", tak jak w poprzednich książkach jest zastosowany ten sam sposób przedstawienia debiutu. Szereszewski nie przytacza różnorodnych debiutowych wariantów (z naciskiem na "komputerowe opracowania"), a pokazuje sposoby i metody gry w następujących systemach: 1) wariant wymienny, 2) wariant otwarty, 3) wariant zamknięty, 4) inne rzadziej stosowane systemy gry w partii hiszpańskiej.
     Szereszewski przede wszystkim skupił się na końcówkach powstających w wyżej wymienionych systemach i wyjaśnił jak grać te końcówki. Oczywiście, zwrócił też uwagę na debiutowe warianty - wytłumaczył dlaczego jedne są złe, a drugie dobre, przedstawił historię tych wariantów oraz ich powiązania z grą środkową i końcówką. Szereszewski zwrócił też uwagę na to, że partia hiszpańska jest jednym z podstawowych debiutów, bez znajomości którego niemożliwy jest prawidłowy rozwój szachisty. Przytoczę w tym miejscu znamienną maksymę: "Do rozgrywania obrony sycylijskiej potrzebna jest znajomość wariantów, a do osiągania sukcesów w partii hiszpańskiej potrzebne jest rozumienie szachów".
     Książka "Partia Hiszpańska" pozwoli na lepsze zrozumienie szachów i rozszerzy twórcze horyzonty nie tylko w obszarze debiutu, a także w grze środkowej i końcówkach.
     "Partia Hiszpańska" przeznaczona jest dla szachistów od II kategorii i dla trenerów szachowych.

          Bogdan Zerek
     trener szachowy klasy mistrzowskiej

Poprzednia książka Spis treści Formularz zamówienia Następna książka